20 Kas 2017

Marka Araştırması Nasıl Yapılır?

Marka tescil işlemleri ve başvuru hakkında bilgilere, bir önceki yazımızda yer vermiş olurken, bu yazımızda da marka araştırması nasıl yapılır sorularını yanıtlamış olacağız. Elbette ki kısaca, marka tesciline yer vermemiz, bilgilendirilmeniz açısından faydalı olacaktır.
Marka tescili nedir?
Herhangi bir ürün ya da hizmetin markalaştırılması anlamına gelmektedir. X ürününün, tüm haklarını korumak için, sayı, harf, kelime, sembol ya da herhangi bir logo ile marka tescilinin yaptırılması, bu markanın artık sadece sahibi tarafından kullanılacağı anlamına gelmektedir. Yani, marka ve marka sahibinin haklarını korumakta yardımcı olduğu bilinen sistem ‘’ marka tescili ‘‘olmaktadır. Bu durumda artık marka hakları başka bir kişi tarafından kullanılamayacaktır.
Marka araştırması nedir?
Marka tescili hakkında bilgiler yukarıda ki gibi olurken, marka araştırması nedir sorularına da aşağıda ki gibi yanıt verebiliriz.
Bu araştırma işlemi, Türk Patent Kurumu tarafından yapılmaktadır. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan araştırma dahilinde, marka tescil başvurusu yapıldıktan sonra, yapılan başvuru için kullanılacak olan markanın herhangi bir benzerinin ya da aynısının olup olmadığı araştırması yapılmaktadır. Eğer ki, başvuru yapan marka sahibinin ürünü için aynı marka söz konusu değil ise, marka tescil belgesi almak için hak kazanılacaktır. Eğer ki daha öncesinden tescil ettirilmiş ise maalesef marka tescili yaptırmak mümkün olmayacaktır. Konu hakkında diğer bilgilere, sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki içerikte bahsettiğimiz ‘’ marka sorgulama ‘’ sizlere yardımcı olabilecektir.