Marka Sorgulama ve Marka Tescil İşlemleri

Herhangi bir ürün ya da hizmet için, tescilli marka özelliğine sahip olmak istiyorsanız, elbette ki daha öncesinden bu markanın tescil ettirilmemiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer ki, bir ürün ya da hizmet için ‘’ X ‘’ markası daha öncesinden tescil ettirilmiş ise, bu durumda aynı markanın tescil ettirilmesi mümkün değildir. Fakat, gerçek marka sahibinin dışında, hak sahibi olmayan bir kişi marka tescili yaptırmış ise, hak sahibi olan kişinin dava açma ve itiraz etme hakkı bulunurken, haklı görülmesi halinde marka tescili iptal edilmiş olabilecektir. Bu konuda da hukuki süreçlerin profesyonel olarak değerlendirilmesi gerekiyor.
Marka sorgulama nedir?
Tescil işlemleri için başvuru da bulunmadan önce, ‘’ marka sorgulama ‘’ yaptırmanız, sizler için faydalı olacaktır. Bu sorgulama dahilinde, başvuru yapacağınız markanın, mevcut olarak bulunmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz.
Marka sorgulama nasıl yapılır?
Marka sorgulama işlemlerini, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapabileceğiniz gibi, bu konuda sizlere yardımcı olan platformlar ve sorgulama motorları üzerinden de yapmanız mümkündür. Marka sorgulama yapmak için gerekli olan kullanacağınız markanın ismi olarak değerlendirilir. Örnek olarak, ‘’ Örnek marka ‘’ gibi bir isimde tescilli marka olup olmadığını merak ediyorsanız, bu kelimeyi tescil başvurusunda almak istediğiniz şekilde arama motoruna yazarak, daha öncesinden alınıp alınmadığının analizini yapabilirsiniz. Eğer ki daha öncesinden tescil edilmiş ise başka bir marka adı tercih etmeniz gerekecektir. Aksi taktirde, TPK tarafından yaptığınız başvuru onay almayacaktır.