Marka Tescil Başvurusu

İsim, sembol ve logo gibi tasarımlarınızı kullanarak, bunun yanı sıra ürün şartlarını taşıyor olması halinde, marka tescil başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu başvurular, Türk Patent Kurumu bünyesinde yapılacak olurken, elbette ki sizlere yardımcı olacak patent vekilleri de marka tescili kapsamında gerekli süreci ele alarak, profesyonel şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. Marka tescil başvurusu yapmadan önce bilmeniz gerekenler ise aşağıda ki gibidir.
Marka tescili hakkında bilinmesi gerekenler
Bazı ürünler için, marka tecil belgesi almak mümkün değildir. Örnek olarak, insan sağlığı için kullanılacak olan cerrahi müdahale yöntemleri için, tescilli bir marka olması mümkün değildir. İnsan yararına kullanılacak tedavi yöntemleri marka tescil işlemlerine uygun görülmemektedir.
Sahip olduğunuz ürün ya da hizmet, TPE tarafından gerekli olan şartları taşıması halinde, tescil işlemlerine tabi tutulabilecektir. Elbette ki bu konuda pek çok farklı husus bulunurken, resmi bilgilere TPE ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. Başvur işlemleri ise gerekli evrakların tamamlanması ve marka tecili ücretlerinin ödenmesi dahilinde gerçekleştirilecektir.
Başvuru nasıl yapılır?
Gerekli evraklar şunlardır.
• Faaliyet belgesi
• Vergi levhası
• Varsa vekaletname
• Marka örneği (logo, işaret vs.)
Başvuru için genel olarak yukarıda ki belgelerin tamamlanması gerekirken, gerçek kişiler için de T.C. kimlik numarası, mevcut ise vekâletname ve marka örneği gereken evraklar arasındadır. Bu belgelerin tamamlanması dahilinde, marka tescil danışman firma ile de görüşerek, bu süreci daha profesyonel olarak tamamlayabilir, başvurularınızın yapılmasını sağlayabilirsiniz. Başvuru için ise TPE’ ye evrakları teslim etmeniz başvuru dilekçenizi de sunmanız gerekmektedir.