20 Kas 2017

Marka Tescil Süresi Ne Kadar

Herhangi bir, ürün ya da hizmet için, tescil işlemi yaptırmak istiyorsanız, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenen şartları hem sizler hem de ürünlerin taşıyor olması gerekmektedir. İlk olarak, marka tescil nedir sorularını yanıtlandırarak, sonrasında da tescil süresi hakkında bilgiler verelim.
Marka tescil nedir?
Markaların arasında belirli ayırt edici özellikler bulunması gerekmektedir. Ürün ya da hizmetlerin marka haklarının korunması için, ayırt edici özellik olarak, ‘’ kelimeler, harf ve sayılar, sembol ve logolar’’ gibi kullanımlar gerçekleştirilmektedir. Bir ürün ya da hizmeti isimlendirmek için kullanılan bu işaretler, marka tescil işlemi için gereklidir. Bu işaretler dahilinde, Türk Patent ve Marka Kurumu’ na yapılan başvuru sonrasında, tescilli bir markaya sahip olabilirsiniz.
Tescil süresi hakkında
Marka tescil ve koruma başvuruları, Türk Patent Enstitüsü nezdinde gerçekleştirilmektedir. Tescil işlemlerinin yapılması için, yasal olarak başvuru da bulunmak gerekiyor. Başvuru yapıldıktan sonra koruma süresi, 10 yıl olarak belirlenirken, bir markanın tescillendirilmesi için, yaklaşık olarak gerekli süre ise 11- 12 ay aralığında olmaktadır. Böylelikle, 1 yıl içerisinde marka tescil belgesi almak mümkün olurken, artık aldığınız marka tescil belgesi ile o ürün ya da hizmet haklarının 10 yıl süre ile korunması mümkün olacaktır. 10 yıl süresince, hiçbir kimse ya da hiçbir kurum o ismi, o markayı yasal olarak kullanması mümkün olmayacaktır.