20 Kas 2017

Marka Tescili Neden Önemli

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki, tescilli bir marka sahibi olmak için, gereken yasal işlemlerin gerçekleştirilmesi önemlidir. Bunun için ise, ülkemizde hizmet veren ‘’ Türk Patent ve Marka Kurumu’’ tescilli marka için, başvurularda bulunulmasını talep etmektedir. Böylelikle, hak sahibi olan kişiler, belirlemiş olduğu sembol, logo, kelime, sayı ya da harfler dahilinde, faaliyet durumu, vekâletname gibi evraklar ile TPK’ ye başvuru yapması gerekmektedir. Bu başvurular yaklaşık olarak 11-12 ay sürecinde değerlendirilmeye alınırken, uygun olması halinde onay almaktadır. Onay almış olması itibari ile 10 yıl boyunca marka hakları korunmuş olacaktır. Artık başka hiçbir kimse aynı markayı kullanamaz hale gelecektir. Tüm marka hakları korunacak ve marka sahibi de yasal olarak bu süreçte korunmuş olacaktır.

Haksız kazanç engelleyecek

Bir ürün ya da hizmeti tescil ettirmeniz durumunda, haksız kazancı engellemiş olacaksınız. Yani, örnek olarak, ‘’ X ‘’ markası tescili yaptırıldıktan sonra, yasal olarak başka hiç kimse bu marka ile herhangi bir ürün üretimi ya da satışında bulunamayacaktır. Bu isim, sembol ya da logo sadece yasal kullanıcısı olan siz tarafından kullanılacaktır. Böylelikle de sizin markanızı kullanarak piyasaya ürün süren kişilere itiraz etme ve dava açma yetkisine sahip olabileceksiniz.

Haklarınızı koruyacak

Benzer bir markanın, bizim markamızı kullanıyor gibi bir yaptırımı söz konusu olmayacaktır. Zaten yasal olarak sizler markanızı tescil ettirmiş olmanızdan dolayı, elinizde olan marka tescil belgesi ile tüm haklarınızı koruyabileceksiniz.