Marka Tescili Nedir

Bildiğiniz gibi, günümüzde pek çok farklı sektörde kullanılan, ürün, eşya, hizmet ve malzemelerin bir markası bulunmaktadır. Markası bulunan bu ürünler, tescilli ürünler olurken, sizin de sahip olduğunuz bir ürünü markalaştırmak için, marka tescil belgesi işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu durumda da marka tescili nedir soruları için şu yanıtları vermemiz mümkün olacaktır.

Marka tescili nedir?

Herhangi bir ürün ya da hizmetlerin, benzerleri ile arasında ki farkı ortaya koymak ve bunları birbirinde ayırt etmek için kullanılmakta olan sistem, marka tescili sistemidir. Bunun için, ayırt edici bir işaret ve logo kullanılarak, o ürün tescilli marka haline getirilecektir. Ürünleri birbirinden ayırt etmek için kullanılan işaretler genel olarak aşağıda ki gibidir.

  • Kelimeler
  • Sayı ve harfler
  • Şekiller
  • Ürün şekli ve ambalaj çeşitleri

Marka hakkı ve sahibini koruyan sistem

                Marka tescil belgesi almak hem marka haklarını hem de marka sahibinin tüm haklarını korumak ile görevli olacaktır. Asıl amaç ise, özel bir yasa ile getirilmiş olan ‘’ korumadan yararlanma ‘’ anlamı taşımaktadır. Herhangi bir başka kişi tarafından kullanılan tescili olmayan bir marka, hak sahibi olmayan bir kişi tarafından tescil ettirebilir. Fakat, gerçek marka hakkına sahip olan kişinin bu durumda dava açma yetkisi ve itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Bu durumdan kurtulmak ve herhangi bir sorun yaşamamak için, sahip olduğunuz ürünlerin marka tescilini yaptırmak sizlere fayda sağlayabilecektir.