20 Kas 2017

Slogan Marka Tescili nedir

Markaların birbirinden ayırt edici özellikleri bulunurken, bu özellikler arasında, harfler, sayılar, kelimeler, sembol ve logolar yer almaktadır. Elbette ki, marka ayırt edici özelliklerden birisi de ‘’ slogan ‘’ olurken, slogan ve slogan tescili hakkında da şunlardan bahsetmemiz yerinde olacaktır.

Marka gibi olması ile birlikte, slogan kullanılarak yapılan tescil işlemi olarak değerlendirilmektedir. Böylelikle slogan tescil işlemini yaptırmak, bu yöntem ile hakların korunmasını ön plana çıkaracaktır. Genel olarak slogan tescillerinde belirlenmiş kriterler, mal ve hizmetleri tamamlayıcı olmasının yanı sıra ayırt edici bir özelliğinin bulunmasıdır. Böylelikle şartları taşıması halinde tescil ettirilmesi mümkündür.

Slogan tescil örneği

Örnek olarak, NIKE markası dahilinde kullanılan ‘’ just do it ‘’ sloganı, NIKE ile bütünleşik bir hale gelmiştir. Böylelikle slogan tescili yaptırarak, markanızın yanında bir kısa mesaj iletiminde bulunabilirsiniz. Tüketicilere iletilmesi gereken kısa birkaç kelime ile oluşturulan sloganlar için de tescil işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu da hizmetlerin farkını ortaya koyarken, tüketicilere sunulan ürünleri daha çok ön plana çıkaracaktır. Mutlaka ayırt edici olması ve sektörel bir ibareden uzak olması gerekiyor.

Kabul edilmeyen sloganlar nelerdir?

Her ne kadar slogan tescil mümkün olmasa da bazı ibarelerin tescil edilmesi mümkün değildir. Genel olarak, ürün fiyatına yönelik kullanılan kelimeler ya da markayı ön plana çıkaracak övgü dolu sizler tescil için geçerli olmayacaktır. Promosyona yönelik olan kelimeler de kabul edilmemektedir. Müşteri hizmetleri konusunda, çevreci kullanımlar, ikaz kelimeleri ya da topluma yönelik cümlelerin kullanımı da uygun değildir.